سیستم مدیریت خدمات پس از فروش تجهیزات NDT

فروشنده تجهیزات تستهای غیر مخرب  چه کسی می باشد؟

اولین نکته ای را که در هنگام خرید تجهیزات NDT باید به آن توجه داشت این مسئله است که تجهیزات NDT از چه شخصی خریداری می گردد. با توجه به بالا بودن قیمت تجهیزات NDT در مقایسه با دیگر وسایل الکتریکی و نیز پورسانت قابل توجهی که به واسطه ها جهت فروش تجهیزات NDT داده می شود ، بسیاری از افراد غیر متخصص و نیز غیر مرتبط با رشته تجهیزات NDT، اقدام به فروش تجهیزات NDT می کنند . از سوی دیگر برخی از افراد با توجه به تفاوت فاحش قیمت تجهیزات NDT در داخل و خارج از کشور ، اقدام به واردات تجهیزات NDT می کنند . با توجه به اینکه این رویکرد به جهت کسب منافع مالی کوتاه مدت برای این افراد می باشد ، لذا مشکلات عدیده ای را برای خریداران تجهیزات NDT به همراه خواهد آورد.

نحوه ارائه خدمات پس از فروش تجهیزات NDT

یکی از مهمترین مسائل در خصوص خرید تجهیزات NDT ، نحوه ارائه خدمات پس از فروش از سوی شرکتهای تجهیزات NDT می باشد. باید بخاطر داشت که یکی از منابع مهم درآمد شرکتهای تولیدکننده و وارد کننده تجهیزات NDT ، در بحث خدمات فنی است که بعد از فروش تجهیزات NDT به مشتریان ارائه می دهند . در این موارد ، شرکتها شرایطی را برای ارائه خدمات وضع می کنند که در مجموع هزینه های فراوانی به مشتری تحمیل می گردد و با عناوین دهان پر کنی نظیر کالیبراسیون تجهیزاتNDT و غیره به صورت دوره ای مبالغی را از مراکز شرکتها و یا ارگانها مطالبه می نمایند. از سوی دیگر گاهاً برخی از واردکنندگان تجهیزات NDT حتی همین خدمات ولو گران را به مشتریان خود ارائه نداده و مصرف کننده تجهیزات NDT را با مشکل عدم ارائه قطعات یدکی تجهیزات NDT مواجه می سازند. لذا به هنگام خرید تجهیزات NDT حتماً به نکات زیر توجه فرمائید:

شرکت تجهیزاتNDT ، تعهد لازم برای ارائه خدمات پس از فروش را داشته باشد.

خدمات پس از فروش ارائه شده از سوی شرکت تجهیزات NDT در شهر ویا استان شما به صورت محلی قابل ارائه باشد.

خدمات پس از فروش ارائه شده از سوی شرکتهای تجهیزاتNDT انحصاری نباشد.

به منظور نظام مند نمودن فرآیند نصب ، راه اندازی، بکارگیری و خدمات پس از فروش تجهیزات NDT شامل اقلام مصرفی ، نیمه مصرفی ، دستگاهی ، تشخیصی ، تجهیزات آزمایشگاهی این ضابطه طی فصول و مواد جداگانه– خدمات پس از فروش تدوین و به منظور اجرا ابلاغ گردید.

1-1 . تجهیزات بازرسی فنی NDT

ملزومات، تجهیزات و دستگاه های تستهای غیر مخرب که به طور عام تجهیزات NDT نامیده می شوند شامل هرگونه کالا، وسایل، ابزار ، لوازم ، ماشین آلات ، مواد ، معرف ها، کالیبراتورهای آزمایشگاهی و نرم افزارها که توسط تولیدکننده برای پروژه ها (به تنهایی یا به صورت تلفیقی با سایر اقلام مرتبط ) به منظور دسترسی به یکی از اهداف ذیل عرضه می گردند؛ می باشند :

الزامات عمومی ارائه خدمات پس از فروش تجهیزات NDT

. اشخاص مجاز به ارائه خدمات پس از فروش تجهیزات NDT

*ارائه خدمات پس از فروش تجهیزات NDT صرفاً توسط اشخاص حقوقی ذیل، مجاز می باشد:

الف) واحد تولید کننده داخلی / خارجی و یا نمایندگی قانونی ایشان

تبصره) نمایندگی به شکل رسمی یا انحصاری مجاز به فعالیت می باشد.

ب) شرکت های مستقل خدمات دهنده با مجوز رسمی از واحد تولید کننده داخلی / خارجی

نمایندگی کمپانی سازنده می تواند ارائه خدمات پس از فروش تجهیزات پزشکی را به شرکت های دیگر، با مسئولیت خود کمپانی ، مشروط به اینکه کلیه الزامات عمومی ضوابط خدمات پس از فروش تجهیزات NDT را پذیرفته و رعایت کند، واگذار نماید.

ج) توسط خود مرکزبازرسی خریدار تجهیزات NDT، باداشتن مجوز از واحد تولیدکننده داخلی/ خارجی

د) ترکیبی از موارد فوق الذکر با هماهنگی بین شرکت و مرکز بازرسی.

تبصره 1) در صورتی که بخشی از خدمات پس از فروش تجهیزات NDT توسط شخص ثالث انجام شود این موضوع بلامانع بوده لیکن مسؤولیت انجام این خدمات به عهده شرکت اصلی می باشد.

تبصره 2) شرکت می بایست متناسب با تعداد و پراکندگی جغرافیایی دستگاه های تحت پوشش، در نقاط مختلف کشور ، نمایندگی های فنی و خدمات پس از فروش تجهیزات NDT داشته باشد. این نمایندگی ها می توانند افراد حقیقی، یا حقوقی دارای قرارداد معتبر با شرک اصلی باشند.

الزامات سیستم مدیریت خدمات پس از فروش تجهیزات NDT

کلیه شرکت ها به منظور تضمین ارائه خدمات پس از فروش تجهیزات NDT موظف به استقرار سیستم مدیریت خدمات پس از فروش تجهیزات NDT می باشند که اهم الزامات آن به شرح ذیل می باشند:

3-1 . نیروی فنی

3-1-1 ) پرسنل بخش خدمات پس از فروش شرکت می بایست شایستگی و توانایی لازم جهت انجام خدمات پس از فروش تجهیزات پزشکی را داشته باشند . شرایط لازم جهت پرسنل مذکور عبارت است از:

الف) توانایی جسمی:

پرسنل بخش فنی می بایست از سلامت جسمی و توانایی لازم جهت ارائه خدمات پس از فروش تجهیزات پزشکی برخوردار باشند.

ب) تحصیلات مرتبط:

مدرک تحصیلی پرسنل فنی می بایست متناسب با موضوع فعالیت شرکت باشد.

تبصره – معیار احراز مدارک تحصیلی بر اساس قوانین جاری کشور خواهد بود.

ج) سابقه و مهارت کافی:

سرویس و نگهداری تجهیزاتNDT باید توسط پرسنل مجرب و ماهر انجام شود تا بتوانند خرابی تجهیزاتNDT را شناسایی و اصلاح نموده و گزارش صحیحی از اطلاعات سرویس ارائه دهند و در شناسنامه دستگاه ثبت نمایند . همچنین اطلاعات مرتبط با حوادث و وقایع ناگوار را شناسایی و گزارش دهند.

فعالیتهای اصلی خدمات پس از فروش شرکت های تجهیزاتNDT

4-1 ) فعالیت های قبل از نصب و راه اندازی تجهیزات NDT

4-1-1 ) معرفی کلیه توانائیها و امکانات تجهیزات NDT شرکت موظف است نسبت به معرفی کلیه توانائیها و امکانات فنی و کاربری تجهیزات NDT مورد نظر، به نیروهای معرفی شده از طرف مشتری، اقدام نماید.

4-1-2 ) شرکت موظف است کلیه امکانات بالقوه و کلیه توانائیهایی که قابل اضافه شدن به تجهیزات NDT می باشد را در اسرع وقت به مشتری رسماً وکتباً اعلام نماید.

4-1-3 ) زمان انجام این امر باید قبل از تحویل نهائی و با هماهنگی مشتری باشد و شرایط نگهداری سالم و صحیح تجهیزات NDT و دوره های بازدید و سرویس تجهیزاتNDT و هشدارها و سایر موارد خاص در خصوص تجهیزات NDT نیز مطرح گردد.

4-1-4 ) شرکت موظف است کلیۀ امکانات و شرایط لازم جهت نصب وبهره برداری تجهیزات NDT را شامل فضای فیزیکی و نقشه های مربوطه، تأسیسات الکتریکی ، مکانیکی ، الکترونیکی، رایانه ای، شرایط محیطی لازم (دما، رطوبت، فشار ، تهویه و ….)، امکانات حفاظتی تجهیزات NDT (حفاظت در برابر پرتو ها، میدان ها ی مغناطیسی ، واکنش های شیمیایی و …) لازم را طی دستور العمل مکتوب به مشتری نهایی اعلام نموده و برحسن انجام کار و تأمین شرایط فوق، نظارت نماید.

تعرفه های خدمات پس از فروش تجهیزات NDT

با توجه به پیچیدگی و تنوع تجهیزاتNDT و بالطبع آن وسیع بودن گستره فنی و خدمات پس از فروش مربوط به تجهیزات NDT، اداره کل تجهیزات NDT همه ساله نسبت به تدوین و ابلاغ تعر فه های خدمات پس از فروش تجهیزاتNDT یا گروه دستگاه ها در قالب دستورالعملهای جداگانه اقدام نموده است.

کلیه شرکت های ارائه دهنده خدمات پس از فروش تجهیزاتNDT و مراکز بازرسی موظف به رعایت تعرفه های تدوین شده و الزامات قانونی آن می باشند.

تعرفه های خدمات پس از فروش تجهیزات NDT شامل موارد زیر می باشد:

– نرخ ساعت مزد پرسنل فنی شرکت

– هزینه های جانبی (مانند: اقامت، غذا و ایاب و ذهاب(

5-1 . تعاریف

5-1-1 ) ساعت مزد

میزان دستمزد قابل پرداخت از طرف مرکز (مشتری) به شرکت خدمات دهنده در قبال هر ساعت انجام خدمات پس از فروش تجهیزات NDT، ساعت مزد نامیده می شود.

چنانچه دستگاههای خریداری شده از شرکت آفاق تجهیزات آزمایش در دوره گارانتی به دلیل نقص فنی ناشی از مراحل ساخت دچار مشکل شود سرویس و تعمیر آن توسط کارشناسان فنی و آموزش دیده به صورت رایگان انجام می شود. لازم به توضیح است که در برخی از موارد کلیه دوستان که توانایی انجام تعمیرات به صورت تلفنی مقدور باشد نیز تعمیرات مورد نظر انجام خواهد پذیرفت.
همچنین در صورتی که دستگاه های کمپانی همچنین گواهی کالیبراسیون مربوطه با مهر شرکت صدور کالیبراسیون و مطابق با تاییدیه هایی با سربرگ کمپانی در اختیار مشتری قرار میگیرد. لازم به توضیح است که در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن تماس: 3- 88339071 – 021

همراه: 5618 104 912 98+

ایمیل: SERVIC@AFAGHNDT.COM